poniedziałek, 1 lutego 2016

Premier League i długo długo nic...


Jak dobrze wiadomo, wszystkie kluby chcą awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej w swoim kraju, ze względu na prestiż sportowy. Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja niesie za sobą również spory zastrzyk gotówki, który pozwala na zakontraktowanie zawodników o wyższym potencjale, różnego rodzaju inwestycje infrastrukturalne oraz chociażby rozszerzenie sztabu szkoleniowego. Nie od dziś wiadomo, że ligą, która generuje największe zyski jest angielska Premier League, jednak kwota którą mają w najbliższym czasie otrzymać kluby z tego kraju jest dosłownie astronomiczna, oraz zdecydowanie wyższa od tych, które otrzymują Bundesliga, Serie A, bądź Liga BBVA.
Władze Premier League wynegocjowały fantastyczne warunki, dla klubów które grają w ich rozgrywkach. Od stacji telewizyjnych z całego świata zespoły z angielskiej ,,ekstraklasy" otrzymają  3,2 miliarda funtów  na lata 2016 - 2019. Największe pieniądze za pokazywanie Premier League zapłaci amerykańska stacja NBC, która bez zbędnych negocjacji zgodziła się zapłacić miliard dolarów za sześcioletnią umowę. Na podstawie tych kwot, można dobitnie zauważyć, jak bardzo rozwinęła się angielska liga pod względem marketingowym, ponieważ gdy startowała ona w  1992 roku, z tytułu praw telewizyjnych poza Wyspami Brytyjskimi zebrano niecałe 8 milionów funtów.
Jak ogromną przewagę pod tym względem, nad innymi topowymi ligami w Europie ma Premier League pokazuje przykład zysków poszczególnych zespołów, które awansowały do najwyższej klasy rozgrywkowej.  Bournemouth (klub Artura Boruca), który jest beniaminkiem w obecnym sezonie w angielskiej lidze, za sam awans z tytułu praw telewizyjnych otrzymał 71 milionów funtów. Wśród wszystkich zespołów w Europie w rankingu zysków telewizyjnych  zapewnia im to wysokie 27 miejsce. Jednakże pamiętajmy, że większość klubów, które wyprzedzają  Bournemouth ma zapewnione wpływy z transmisji europejskich pucharów. Gdybyśmy wzięli pod uwagę wyłącznie pieniądze za transmisje ligowych meczy, to drużyny takie jak Juventus ( 58 mln. funtów ), Bayern ( 32,5 mln. funtów ), czy  Atletico Madryt ( 36 mln. funtów ) byłyby w rankingu  daleko w tyle za zespołem Artura Boruca.Wielu z nas może polemizować z tym, że to własnie Premier League jest najlepszą piłkarską ligą świata. Biorąc pod uwagę poziom sportowy, ten tytuł może wydawać się przyznany na wyrost, aczkolwiek gdy weźmiemy pod uwagę popularność, zarządzanie marketingowe, czy generowane przychody to angielska ekstraklasa nie ma sobie równych na całym globie.

Zapraszam do polubienia bloga na facebooku
https://www.facebook.com/Just-the-sport-1614009188829456/?ref=hl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz