poniedziałek, 25 marca 2013

Prawo Bosmana w piłce nożnej


Powszechnie używane w piłce nożnej od lat, jednak czy każdy z kibiców tego sportu wie co to jest lub z czym to prawo się wiąże ?

Sama nazwa pewnie nie mówi wam za dużo, jednak na pewno mieliście do czynienia z tym prawem czytając różne informacje o tym pięknym sporcie.Pochodzi ona od nazwiska zawodnika, który zaskarżył jako pierwszy swój były klub, z którym nie miał już ważnego kontraktu.
W bardzo dużym skrócie Prawo Bosmana jest to prawo zawodnika do wolnego transferu. Obecnie może nam się wydawać to bardzo nieprawdopodobne, jednak zanim to prawo weszło w życie ( realnie 1995 rok )  piłkarze nawet po skończeniu kontaktu ze swoim byłym klubem nie mogli  przejść za darmo do innego klubu, gdyż nowy pracodawca ciągle musiał zapłacić sumę odstępnego staremu klubowi. Obecnie jest tak, że zawodnik, któremu za 6 miesięcy kończy się kontrakt, może bez żadnych przeszkód podpisać kontrakt z nowym klubem, który będzie obowiązywał od nowego sezonu ( najczęściej jest to 1 lipca ). Stary klub zawodnika nie może w żaden sposób zabronić tego zawodnikowi, jedyne co może zrobić to próbować przedłużyć z zawodnikiem kontrakt, bądź sprzedać go do tego klubu, z którym podpisał on kontrakt, jednak po bardzo promocyjnej cenie.


Obecnie na świecie jest to traktowane jak normalne prawo każdego zawodnika, z którego może on skorzystać. Kluby nie robią zawodnikom problemów i dogrywają oni spokojnie sezony w pierwszych drużynach. Jednakże w Polsce prawo to, jest traktowane jako największe zło oraz coś nieakceptowalnego. Gdy obecny pracodawca dowie się, że zawodnik podpisał kontrakt z nowym klubem  z miejsca, nie ważne na swoją pozycje w klubie jest zsyłany do drugiej drużyny i jego obecność w klubie ogranicza się wyłącznie do codziennych treningów.

Mamy także do czynienia z prawem Webstera, które jest rozszerzeniem prawa Bosmana.Weszło ono w życie w 2005 roku, po rozwiązaniu kontraktu przez Andy'ego Webstera.
Pozwala  ono na przejście zawodnika do innego klubu przed upłynięciem obowiązującego kontraktu. Może się tak stać na zasadzie wypowiedzenia go, jednak nie jest to już proces bez obecności pieniędzy. 
Aby prawo Webstera zostało użyte, muszą być spełnione konkretne warunki :
     1. Kontrakt musi zostać wypowiedziany nie później niż 15 przed ostatnim meczem rozgrywanym przez jego klub w sezonie.
    2. Zawodnik może się na mocy tego prawa związać z nowym klubem ale musi być to klub zagraniczny. Z klubem z tego samego kraju może się związać dopiero po upłynięciu pierwotnego terminu ważności kontraktu.
    3. Zawodnik może wypowiedzieć umowę po upływie co najmniej 3 lat od zawarcie kontraktu (długoterminowego min. 4,5 roku), a także 3 lat w przypadku gdy nie ukończył jeszcze 28 roku życia (2 lat gdy 28 lat ukończył)
    4.   Zawodnik jest zobowiązany wypłacić klubowi odszkodowanie za zerwanie kontraktu, które jest dużo niższe niż zapisana w nim kwota odstępnego. Często koszty odszkodowania pokrywa nowy pracodawca.

1 komentarz:

  1. Zapraszam do mnie
    http://pustetrybuny.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń