niedziela, 28 lutego 2016

Football Leaks - piłkarskie źródło prawdy



Wszyscy doskonale znamy sprawę portalu WikiLeaks autorstwa Juliana Assangea. Strona ta udostępniała poufne informację, na temat działań chociażby National Security Agency z programem inwigilacji PRISM na czele. Od jakiegoś czasu możemy śledzić działania piłkarskiego odpowiednika tego pionierskiego, demaskatorskiego portalu - Football Leaks, który dostarcza nam rzetelnych informacji na temat zawartych umów transferowych, czy też podpisywanych kontraktów z samymi zawodnikami bezpośrednio od źródeł tzn. od klubów.

wtorek, 23 lutego 2016

Niecodzienna sytuacja w Bundeslidze


Podczas niedzielnego popołudnia byliśmy świadkami prawdziwego hitu niemieckiej Bundesligi. Mianowicie chodzi o mecz, pomiędzy Bayerem Leverkusen a Borussią Dortmund. Jak wszyscy dobrze wiemy, mecz zakończył się zwycięstwem drużyny prowadzonej przez Thomasa Tuchela wynikiem 1:0.  Samo widowisko dostarczyło nam wielu zaskoczeń, jak chociażby posadzenie na ławce Marco Reusa a desygnowanie do gry w jego miejsce 17-letniego Christiana Pulisica. Jednakże największą kontrowersją podczas meczu, było zachowanie trenera Bayeru -  Rogera Schmidta, po wcześniejszym odesłaniu go przez sędziego na trybuny.

piątek, 19 lutego 2016

Bunt angielskich kibiców


Jak już wspominałem w poprzednich tekstach, angielska piłka pod względem finansowym ma się bardzo dobrze, wręcz świetnie. Pomimo ogromnych zysków z praw telewizyjnych, kluby z angielskiej Premier League systematycznie podnoszą ceny biletów na mecze swoich drużyn. Próbują wyciągnąć jak najwięcej z kieszeń ludzi, którzy najczęściej od dziecka dopingują swoje zespoły, chodzą na mecze oraz są im oddani ponad wszystko.  Jak duży jest to problem, może obrazować to, że sprawą zbyt drogich cen biletów w Anglii zainteresował się tamtejszy rząd a minister sportu wystąpił z oficjalną prośbą do klubów Premier League o wyjaśnienie tego stanu rzeczy. Ponadto jak donosi BBC, które zbadało ceny biletów dla 207 angielskich klubów, od Premier League po najniższe ligi, średnia cena najtańszego biletu zwiększyła się niemal dwukrotnie w stosunku do kosztów życia, w ciągu ostatnich trzech lat.

środa, 10 lutego 2016

Rewolucja w chińskim stylu

W ostatnich dniach byliśmy świadkami wielkich pieniędzy, jakie chińskie kluby wydały na zawodników grających w czołowych europejskich ligach. Wiele osób taki stan rzeczy całkowicie zaskoczył, jednak takiego obrotu spraw można było się spodziewać od dłuższego czasu śledząc chociażby wewnętrzne działania Chin. Tamtejszy rząd realizuje teraz projekt stworzenia 20 tysięcy piłkarskich ośrodków treningowych przed rokiem 2017. Urzędnicy zapowiadają, że celem jest wychowanie 100,000 nowych zawodników i w efekcie zdobycie przez Chiny Pucharu Świata. Jednocześnie jesienią 2013 roku chiński biznes otrzymał sygnał od władz Chińskiej Republiki Ludowej, które ogłosiły „Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku”. Dzięki temu chińskie inwestycje w Europie zaczynają wpisywać się w wieloletnią strategię tego kraju, przestając być czymś wyjątkowym i jednostkowym.

poniedziałek, 1 lutego 2016

Premier League i długo długo nic...


Jak dobrze wiadomo, wszystkie kluby chcą awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej w swoim kraju, ze względu na prestiż sportowy. Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja niesie za sobą również spory zastrzyk gotówki, który pozwala na zakontraktowanie zawodników o wyższym potencjale, różnego rodzaju inwestycje infrastrukturalne oraz chociażby rozszerzenie sztabu szkoleniowego. Nie od dziś wiadomo, że ligą, która generuje największe zyski jest angielska Premier League, jednak kwota którą mają w najbliższym czasie otrzymać kluby z tego kraju jest dosłownie astronomiczna, oraz zdecydowanie wyższa od tych, które otrzymują Bundesliga, Serie A, bądź Liga BBVA.