wtorek, 11 kwietnia 2017

Sobotnia Premier League nie dla wszystkich

Od jakiegoś czasu abonenci platformy nc+ wyrażają swoje niezadowolenie z powodu braku transmisji sobotnich meczów Premier League z godziny 16:00. Fani wyspiarskiego futbolu muszą obejść się ze smakiem, ponieważ stacja zaprzestała pokazywania tych spotkań z powodu odtwarzania za pomocą dekoderów tej platformy meczów przez właścicieli pubów na terenie Wielkiej Brytanii.

Abonenci nc+ w dosadny sposób wyrażali się na forach internetowych, w komentarzach dając upust swoim  negatywnym emocjom i wzywając pozostałych poszkodowanych użytkowników do masowego zrywania umów z nadawcą. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedz ze strony włodarzy platformy: "Ostatnio pojawiły się w Wielkiej Brytanii przypadki niezgodnego z prawem transmitowania meczów ligi angielskiej w pubach i innych miejscach publicznych przy wykorzystaniu dekoderów nc+.  W efekcie tych działań nie mamy zezwolenia na transmitowanie na antenach Canal+ meczu rozgrywanego w najbliższą sobotę o godzinie 16:00. Ubolewamy, że bezprawne działanie niewielkiej grupy ludzi poza granicami Polski doprowadziło do niezawinionej kary dla prawdziwych kibiców piłki nożnej".

Sprawa nc+ nie jest pierwszą, która dotyczy nielegalnego używania dekoderów zagranicznych stacji do pokazywania meczy angielskiej Premier League w pubach na Wyspach Brytyjskich. Poprzednie sytuacje zostały rozstrzygnięte przed Trybunałem Sprawiedliwości. Sugestie tego organu zmusiły władze ligi do renegocjacji umów licencyjnych z nadawcami w Unii Europejskiej. Najważniejsze zmiany z tego okresu to:
- Licencjobiorcy nie są już uprawnieni do pozostawienia widzowi wyboru wersji językowej, w której oglądają mecz. Mecze ligi angielskiej mogą być transmitowane z komentarzem tylko w języku kraju, w którym nadawca zakupił do nich prawa.
- Licencjobiorcy spoza Zjednoczonego Królestwa nie mogą już transmitować więcej niż jednego meczu Premier League w sobotnie popołudnie. Włoski nadawca został nawet zmuszony do zaprzestania pokazywania spotkań ligi angielskiej rozpoczynających się w soboty o godzinie 15 czasu brytyjskiego, gdyż w wyspiarskich pubach często gościł sygnał Fox Sport Italia

Wprowadzone wówczas zmiany mają prowadzić do zabrania właścicielom brytyjskich pubów korzyści, płynącej z używania zagranicznych kart do dekoderów do pokazywania klientom spotkań najlepszej ligi świata. W związku z tym pokazywanie meczy w barach na Wyspach Brytyjskich przy wykorzystaniu nadawców spoza Zjednoczonego Królestwa jest naruszeniem prawaze względu na pojawiającą się w transmisji identyfikację graficzną i muzyczną stworzoną przez Premier League (np. przedmeczowy klip promocyjny PL czy plansza ze składami).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz