niedziela, 30 kwietnia 2017

Koniec z Adidasem w Bundeslidze

Deutsche Fusball Liga ( DFL ) zdecydowała się nie przedłużać umowy w zakresie dostarczania piłek z niemieckim gigantem - Adidas. Obie strony doszły do porozumienia stwierdzając, że ich współpraca zakończy się, wraz z ostatnim meczem sezonu 2017/2018 Bundesligi. Praktycznie od razu pojawiły się nowe koncerny, które chciały aby to ich piłkami bramki zdobywał Robert Lewandowski, z czego najlepszą ofertę przedstawiła również niemiecka firma Derbystar.

Współpraca pomiędzy Adidasem a DFL potrwa dokładnie 8 lat, ponieważ kontrakt obowiązuje od sezonu 2010/2011 i zakończy się po sezonie 2017/2018. Niemiecki gigant produkujący wszelkiego rodzaju sprzęt sportowy dostarcza na każdy mecz Bundesligi ponad 100 piłek specjalnego modelu Torfabrik. Przed każdym sezonem niemieckiej ekstraklasy futbolówka zyskiwała odświeżony projekt graficzny, nad którym pracowali najlepsi projektanci Adidasa. Jak oficjalnie wiemy Adidas nie był zainteresowany przedłużaniem umowy z DFL, jednak bardzo szybko znalazł się nowy kontrahent - wspomniane Derbystar. Marka kojarzona w większym stopniu z produkcją piłek do ,,szczypiorniaka" od sezonu 2017/2018 będzie dostarczać futbolówki dla 1. oraz 2. Bundesligi. Kontrakt został podpisany na 4 lata i jest bardzo prawdopodobne, że niemiecka firma będzie chciała kontynuować tą współpracę, dzięki ewentualnym sukcesom finansowym.

Derbystar rozpoczęło produkcję sprzętu piłkarskiego na początku lat 70. XX wieku. Charakterystycznym znakiem piłek produkowanych przez tą firmę jest ich klasyczny design z sześciokątnymi łatami, który praktycznie nie zmienił się od początków produkcji. 
Nowa umowa z Bundesligą nie jest jednak pierwszą w historii Derbystar. Ich futbolówki były już obecne na niemieckich boiskach, na początku tylko na pojedynczych boiskach ze względu na współpracę z niektórymi klubami. Pełnoprawne partnerstwo miało miejsce w sezonie 1979/80, kiedy to rozegrano wszystkie 306 spotkań Bundesligi właśnie piłkami wyprodukowanymi przez Derbystar. Dzięki tej umowie sprzedaż sprzętu wyprodukowanego przez firmę z siedzibą w Goch powinna wzrosnąć kilkukrotnie, ponieważ co oczywiste wiele osób w Niemczech i nie tylko, będzie chciało rozgrywać mecze tą samą futbolówką, którą gra się w Bundeslidze. - Podwoiliśmy naszą sprzedaż od 2010  roku. Nasza obecność w 1. i 2. Bundeslidze wzmocni siłę naszej marki - powiedział  Joachim Bohmer, członek zarządu Derbystar odpowiedzialny za marketing i zakupy. Dodajmy, że Derbystar dostarcza futbolówki dla Eredivisie, a także dla rozgrywek w Danii, Belgii, czy Szwecji. 

Dokładny powód wycofania się Adidasa nie jest znany. - Po rozmowach z DFL doszliśmy do wniosku, że nie będziemy kontynuować naszej długiej i udanej współpracy po wygaśnięciu obecnej umoy po sezonie 2017/2018 -  komentował ogłoszenie decyzji Oliver Breuggen, rzecznik niemieckiego giganta. W oświadczeniu medialnym możemy przeczytać także, że marka skupia się teraz na podpisaniu umów z nowymi klubami na całym świecie, oraz na wciąż obowiązujących kontraktach z FIFA oraz UEFA. Pierwszym ,,nabytkiem" Adidasa w tym roku ma być umowa z Arsenalem, który miałby zacząć biegać w strojach z trzema paskami od sezonu 2018/19. Na ten moment firma jednak więcej traci niż zyskuje. Wiadomo już, że Chelsea przejdzie do największego konkurenta Adidas - firmy Nike, dodatkowo po tym sezonie kończy się współpraca z francuską LFP i w kolejnym sezonie na boiskach Ligue 1 zobaczymy futbolówki marki Uhlsport. To wszystko pokazuje, że nadchodzi okres wzmożonej konkurencji , w kontekście dostawców piłkarskiego sprzętu. Kolejni producenci będą musieli oferować kontrakty zbliżające się do 100 milionów euro za sezon, aby ich propozycje okazały się najbardziej korzystne finansowo.

1 komentarz:

  1. Przez te kontrakty płacimy za buciki po 500 zł a powinny kosztować 80 zł .... sory ... ja nie płacę ...

    OdpowiedzUsuń