środa, 15 marca 2017

Kobiety walczą o swoją pasję

Jak powszechnie wiadomo piłka nożna jest sportem w pełni zdominowanym przez mężczyzn, jednak płeć piękna coraz poważniej zaczyna poczynać sobie w futbolu. Zwiększające się zainteresowanie kopaniem piłki przez kobiety odnotowują najważniejsze federacje piłkarskie - FIFA oraz UEFA. Według danych z 2015 roku, w Europie mamy 1,5 miliona zarejestrowanych zawodniczek, co jest 5-krotnie większą liczbą niż 20 lat temu.

W Polsce ogromną rolę w promowaniu kobiecej piłki nożnej odgrywają zawodniczki, które osiągają międzynarodowe sukcesy w swoich klubach oraz reprezentacji Polski. Obecna kapitan żeńskiej kadry - Katarzyna Kiedrzynek, na codzień trenuje w Paryżu, grając dla lokalnego Paris Saint-Germain. Wychowanka Motoru Lublin swoje pierwsze seniorskie mecze rozgrywała w Górniku Łęczna, z którego została wykupiona przez Francuzów. Jak sama wspomina, jej początki styczności z piłką nożną to kopanie z chłopcami na podwórku, a miłość do tego sportu przekazał jej tato. Bardziej profesjonalne podejście do treningu zaczęło się w wieku 13 - 14 lat,  wtedy też pojawiły się pierwsze juniorskie mecze ligowe. Kolejną zawodniczką na światowym poziomie jest Ewa Pajor grająca obecnie dla niemieckiego VFL Wolfsburg, okrzyknięta przez UEFA Leo Messim kobiecej sceny piłkarskiej. Jej przygoda z futbolem rozpoczęła się bardzo wcześnie, od grania za czasów dziecięcych z kuzynem i chłopakami na podwórku. Od 2011 do 2015 występowała w ekipie Medyka Konin, z którym zdobyła między innymi dwa mistrzostwa Polski. Obie zawodniczki wspominają, że otoczenie reagowało bardzo dobrze na obecność dziewczyny w środowisku piłkarskim, nie było żadnych złośliwości ze strony chłopców. Może kiedyś dziewczyny mogły się wstydzić, gdy było to mniej popularne. Teraz jest więcej możliwości, powstają sekcje kobiece w wielu klubach, są profesjonalne treningi. Jeśli się coś kocha, to nie ma żadnych przeszkód, by uprawiać piłkę nożną - mówi Pajor. 


Podobnie jak w przypadku męskiego futbolu, kluczowe w żeńskiej odmianie jest szkolenie młodzieży oraz odpowiednie przygotowanie młodych zawodniczek do profesjonalnej kariery. Na wczesnych etapach  piłka nożna ma przede wszystkim oznaczać zabawę, rozwój fizyczny, oraz emocję. Z tego powodu, do pewnego wieku dziewczyny mogą bez przeszkód odbywać treningi piłkarskie wraz z chłopcami. Trenerki żeńskiej kadry zaznaczają, że nie ma podziału na trening dla mężczyzn i kobiet, jeśli chodzi o futbol. Jedyną różnicą mogą być obciążenia siłowe wykonywanych ćwiczeń, ze względu na różnicę w budowie fizycznej. W podobnym tonie wypowiadają się psycholodzy sportu, którzy wskazują na fakt, że dziewczyny rywalizujące z chłopcami wykazują się większym zaangażowaniem oraz pewnością siebie.


Pionierem w kwestii promowania żeńskiego futbolu jest znany turniej ,, Z podwórka na stadion o puchar Tymbarku". Są to jedyne rozgrywki w skali kraju jak i Europy, które od najmłodszych lat angażują do gry w piłkę nożną zarówno chłopców, jak i dziewczynki od najmłodszych lat. Puchar odbywa się w trzech kategoriach wiekowych ( do lat 8, 10, oraz 12 ), również  w mniejszych ośrodkach miejskich oraz wiejskich. Daje to unikalną możliwość zwiększania popularności futbolu w praktycznie każdym zakątku kraju. Wszyscy uczestnicy marzą o rozegraniu wielkich finałów na PGE  Narodowym, które są niezapomnianym przeżyciem dla młodych zawodników i zawodniczek.  Statystyki zeszłorocznej edycji mówią, że aż 38% zgłoszonych zespołów stanowiły drużyny żeńskie.


O potencjale żeńskiej piłki nożnej najlepiej powiedzą liczby. Gdy rozgrywany był w zeszłym roku mecz eliminacji do mistrzostw europy z Danią w Tychach, na stadionie pojawiło się ponad 6 tysięcy osób. Widać, że jest sporo ludzi, którzy wykazują chęć zainteresowania się kobiecym futbolem, jednak takie wydarzenia muszą być jeszcze bardziej promowane. Rzeczniczka reprezentacji Polski kobiet proponuje zapraszanie szkół na mecze kadry, tak aby dzieci widziały, że dziewczyny również grają w futbol, że mamy dobrą reprezentację żeńską. We wrześniu nasze zawodniczki rozpoczynają eliminacje do mistrzostw świata, które będzie można śledzić w telewizji. Z pewnością awans na duży turniej, oraz odniesienie na nim sukcesu przyczyni się do zwiększenia zainteresowania żeńskim futbolem. Głośniej będzie zarówno o kadrze, jak i o samych zawodniczkach, które być może w przyszłości popularnością dorównają swoim męskim odpowiednikom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz